سردار شهید حاج عبدالله رودکی در سال 1334 در شیراز و در خانواده ای مذهبی، دیده به جهان گشود.

از همان دوران کودکی، روحیه ی ظلم ستیزی و عدالتخواهی وی باعث شد تا در میان آشنایان و دیگر همسالان خود، الگو و الهام بخش باشد.

این شهید بزرگوار با برخورداری از روحیه ی پهلوانی و فیزیک بدنی مناسب توانست سه سال پیاپی، در یکی از رشته های رزمی، به قهرمانی کشوری دست یافته و چند عنوان قهرمانی کشتی را نیز کسب نماید.

شهید رودکی ، در همان سالهای اولیه تاسیس سپاه، به این تشکیلات مقدس پیوست و در دوران دفاع مقدس در عملیات های شکست حصر آبادان، کربلای 3 ، والفجر مقدماتی و نیز شکل گیری گردان های غواص لشکر 19 فجر، تشکیل قرارگاه نوح نبی(ع) ، نبرد با شناورهای متجاوز آمریکایی، شکل گیری قایق های تندرو، ابتکار و تست تسلیحات دریایی جدید ،نقش مهمی را ایفا نمود.
شهید حاج عبدالله رودکی در دوران دفاع مقدس بارها به مقام جانبازی (تا 70 درصد) نائل گردید و پس از دوران دفاع مقدس نیز، منشاء خدمات فراوانی در نیروی دریایی سپاه شد.
سرانجام این پاسدار پاکباز و عاشق ولایت ، در خرداد ماه سال 1379 در یکی از روستاهای جنوبی کشور، بدست مزدوران استکبار، ترور شده و به درجه ی رفیع شهادت نائل گشت.

................
- متن زیر رو از متن سخنرانی سردار سعید قاسمی در شیراز در 5 آذر 87 پیدا کردم:
شیراز ! شیراز هیچی نداشته باشه ، یه عبدالله رودکی داشته باشه. عبدالله رودکی که تا قبل از شهادتش همه آمال و آرزوش این بود ، به خود من گفت ، روی قایق توی خلیج فارس ، دستشو کرد طرف آسمون گفت یا فاطمه! از تمام عمرم اگه یه روز مونده که به من این فرصت رو بدید که یه ناو براتون بزنم. نشنیده بودی ازش نه؟ نباید بشنوی تو !

..................

این هم مناجات شهید حاج عبدالله رودکی که به خط خود برای دخترشان نوشته‌اند:
خدایا معرفت‌مان ده که بس بی‌معرفتیم.
صبرمان ده که بسیار عجولیم.
بصیرتمان ده که ببینیم آنچه نادیدنی است.
کورمان کن که نبایسته‌ها را نبینیم و جز تو منظر نظر نباشد.
بینشی عطا کن که اهل ثمر شویم.
و فکری ببخش تا به عظمتت پی ببریم و معرفتی یابیم.
دستی ببخش تا دستگیر باشد و قطعش کن تا جز تو بسوی کسی دراز نکند.
قدمی عطا کن که در راه تو بپیماید.
و قدرتی که در خدمت تو باشد.

....................
- گفتم که شهید رودکی 10 سال پیش شهید شدند و بودند و زمانه بعد از جنگ رو دیدند! شعر زیر سروده سردار شهید حاج عبدالله رودکی است:

ای آب ندیده، آبی شده‌ها

بی جبهه و جنگ انقلابی شده‌ها

مدیون لب خنده جانبازانید

ای بر سر سفره آفتابی شده‌ها